Програма за лицензиране на жребци за разплодна дейност в породата Български Спортен Кон
Програмата за лицензиране на жребци за разплодна дейност е разработен през 2016 г. от комисия в състав: проф. Георги Бързев, д-р Крум Рашков, ас. д-р Радка Влаева, ас. Мая Попова, Стоица Аргилашки, Аспарух Атанасов, Мария Даскалова
За програмата
I. Лицензирането цели да бъде повишена ефективността от селекцията чрез използването на висококачествени жребци с гарантиран произход, както и:
– водене на строг ежегоден контрол на признаците характеризиращи репродуктивните способности при жребците.
– предварителен племенен контрол включващ идентификация на жребеца, проверка за наличие на взет ДНК-тест и потвърден на тяхна база произход, получени резултати от използването му за разплод от предходни години.
– присвояване на жребеца на индивидуален номер на жребец-производител в Родословната племенна книга на породата (при първоначална регистрация).
– издаване на собственика на жребеца кочан „Сертификат за заплождане” с цел документално удостоверяване на извършените през годината заплождания на кобили.
1. ПРОЦЕДУРА
а) Заявление до председателя на асоциация „Български спортен кон“ придружена от следните документи:
– паспорт на жребеца (копие) или сертификат за лицензиране за разплод в други ездови породни организации (отнася се за ИО);
– информация за спортна и/или разплодна кариера на заявения жребец ако има такива;
– ДНК профил.
б) Документите по заявлението се разжлеждат в едномесечен срок от УС на асоциацията и собствениците се уведомяват писмено за решението. Жребец, които не е получил право на лиценз през настоящата година има право да кандидатства през следващите.
в) Ежегодно след приключване на лицензирането асоциация БСК публикува каталог (актуален списък) на жребците получили лиценз на страницата си в интернет.
2. КРИТЕРИИ ЗА ЛИЦЕНЗИРАНЕ
2.1.Модел на Български спортен кон:
Българският спортен тип коне се развъждат за задоволяване на нуждите на конния спорт у нас. В тази връзка, развъдната цел е производство на благороден, с хармонично телосложение, коректен полукръвен кон. Неговите характерни особености, като темперамент, ездови способности, движения и скокови качества, както здравина и издръжливост, трябва да отговарят на изискванията на класическите дисциплини конен спорт – прескачане на препятствия, дресаж и всестранна езда.
2.2. Избор на породи: всички признати по света спортни породи коне. Конете трябва да бъдат записани в съответните Родословни книги на породите, или да са включени в Регистър Български спортен кон, при условие, че по тип отговарят на изискванията за спортните коне, използвани за класическите дисциплини на конния спорт.
Характеристика на основните изходни породи:
Чистокръвна Английска порода – чисти форми и суха конституция, по-дълги крайници, добра гръбна линия (рамене, холка и крупа), атлетически способности, бърза реакция, лекота в движенията, здравина и издръжливост.
Хановерска, Холщайнерска, Френска ездова и др. полукръвни породи – добри скокови качества, висока акция на движение, добър спортен екстериорен тип, по-големи възможности за откриване и създаване на генеалогични линии в различните направления на конния спорт. С насоченост прескачане на препятсвия и обездка.
Тракененска – елегантни екстериорни форми (глава, шия и гръбна линия), еластичност и плавност на движенията, подходящи за дресаж и всестранна езда.
Арабска и Шагия – елегантни и хармонични телесни форми, конституционална здравина, плавни и еластични движения и издръжливост. Конете от този тип са предимно с насоченост всестранна езда и издръжливост.
Изисквания за лицензиране на жребци:
– Шест генерации утвърдена популация.
– Родените в България жребци да са преминали тестиране, организирано или признато от Асоциацията.
– Присъден клас Елит при бонитировката.
– Препоръчително след навършване на 9 годишна възраст да имат преценка по работоспособност в дисциплините на конния спорт.
– След навършване на дванадесет годишна възраст да имат преценка по потомство. Допускат се единични изключения за жребци с дълга спортна кариера, изявени в престижни международни състезания.
– Жребците ползвани за облагородително кръстосване да са записани в главните племенни книги на съответните породи и да имат изследване за навикулярна болест и вирусен артерит. За родените в чужбина жребци, които са минали там бонитировка и/или тестиране се прилагат резултатите от тестирането в чужбина.
– Жребците ползвани за облагородително кръстосване от Чистокръвна Английска порода да имат доказан произход и предварителна преценка по тип, екстериор, конституция, телесни измерения и качества на движенията или да са лицензирани у нас или в Европа за работа в полукръвното коневъдство.
– Жребците ползвани за освежаване на кръв от породите Арабска и Шагия да имат доказан произход и предварителна преценка по тип, екстериор, конституция и качества на движенията по скалите за полукръвни ездови породи.
– Зооветеринарни изисквания – да нямат: дефекти по половите органи, аномалии по зъбите, оперативни корекции по крайниците, унаследяващи се дефекти по копитата, лоши привички и навици.
– Допуска се ползване на дълбокозамразена семенна течност само ако е внесена легално в страната и ако жребците отговарят на описаните по-горе изисквания за лицензиране. За жребци родени в чужбина и получили лиценз там, от които е внесена или се планира вноса на семенна течност се прилагат резултатите от тестирането им там, както и цялата налична документация.
– При желание от страна на членовете на Асоциацията, имащи коне в Регистъра може да бъде осъществено лицензиране на жребци записани в него. В такъв случай лицензирането се извършва на две нива: първо ниво – Родословна племенна книга и второ ниво – Регистър.
– Предложените за лицензиране жребци трябва да са преминали успешно тестиране като 3 годишни или доказали своите качества на републикански или международни състезания като по-възрастни.
– За 3 годишните коне в дисциплината прескачане на препятствия програмата е същата както провежданата до сега при млади коне (Приложение № 1), а в дисциплината обездка програмата за 4 и 5 годишни коне (Приложение № 2).
3. РЕГИСТРАЦИЯ (само след лицензиране)
– Включване в базата данни и РК на породата
– Включване в каталог (актуален списък) на жребци производители
4. ВРЕМЕ И МЯСТО НА ПРОВЕЖДАНЕ
– Лицензирането се провежда ежегодно, в края на календарната година успоредно с тестирането на млади коне.
– Мястото на провеждане се определя след предварително взето решение за спортна база предоставяща възможност за настаняване на коне и хора, свободно и професионално изпълнение на процедурата, свободен достъп до интернет и други информационни връзки.
5. КОМИСИЯ
Комисията за лицензиране на жребците е тричленна с асоцииран ветеринарен лекар и е в състав;
– Представител на АБСК
– Представител на БФКС
– Представител на собствениците, членове на АБСК
Жребците преминали програмата за лицензиране се включват в каталога за жребци, при следните условия, изпълнени от собствениците им:
- Да са заплатили годишна такса от 100 лв.
- Да попълват и изпращат до Асоциацията сертификат за запложданев рамките на 30 дни от събитието.
- Да информират писмено Асоциацията за промени в статуса на жребците, които притежават – смърт, кастрация, замразяване на семенна течност.
- Да информират писмено асоциацията за начина, по който ще се извършва заплождането – естествено покриване, изкуствено осеменяване или и двата.
За жребците, от които има замразена семенна течност се изисква от собствениците им писмено да информират Асоциацията, за условията, при които е вземан и замразяван материал за изкуствено осеменяване – в коя лаборатория е станало това; колко дози са получени; къде и кой съхранява замразения материал.
Кастрираните жребци, от които няма замразен семенен материал или собствениците не са информирали за това Асоциацията, задължително се изключват от списъка на лицензирани жребци, считано от 01.01.2020 г.