Процедури за издаване на идентификационни документи на еднокопитни
Издаване на паспорт (ОРИГИНАЛ)
Процедура за издаване на паспорт на кон (ОРИГИНАЛ).
- Паспорта се издава в печатен неделим формат и съдържа 10 раздела с позиции за вписване на изискваната информация.
- Асоциацията гарантира, че паспортите няма да бъдат издавани преди надлежното попълване на раздели I, II и III.
- Сертификатът за произход се попълва от Асоциацията и съдържа цялата родословна информация и класа от родословната книга, в която е вписан коня.
- Паспортът винаги придружава регистрираните коне по време на транспорт за състезания или изложби.
- При смърт на животното паспорта се връща в Асоциацията.
- Собствениците (ползвателите) информират писмено регистрирания ветеринарен лекар обслужващ животновъдния обект:
– за новородени и закупени животни в тридневен срок
– за умрели животни – незабавно
- Срокът за издаване на документи за идентификация от асоциация „Български Спортен Кон“ е 14 дни след получаване на заявлението от собственика, но само в случаите, когато е налична цялата необходима информация. В случай на подаване на заявление с непълна информация Асоциацията не се ангажира със срок в който да бъде издаден документа за идентификация, това следва да стане след попълване на липсващите данни.
- Асоциация „Български Спортен Кон“ не носи отговорност за невярно подадена информация от страна на собственика на коня или на ветеринарния лекар извършил идентификацията на животното. В случай на установен опит за подаване на невярна информация Асоциацията следва своевременно да уведоми компетентните органи на БАБХ.
1.Съгласно разпоредбите на чл. 11, параграф 1 от Регламент 262/2015/ЕС за да се получи идентификационен документ (паспорт) на кон, до Асоциацията се подава заявление от собственика в срока, предвиден за това в чл. 12, параграф 1 от същия Регламент, но не по-късно от 12 месеца след датата на раждане, като се предоставя и цялата необходима информация, за да се спази посочения регламент. Съгласно изискванията на чл. 16 от Регламент 262/2015/ЕС преди да издаде идентификационен документ, Асоциацията или представляващото я лице предприема всички необходими мерки, за да:
а) проверят, че за съответното еднокопитно животно такъв идентификационен документ досега не е бил издаван;
б) предотвратят неправомерното издаване на повече от един идентификационен документ за едно еднокопитно животно.
Тези мерки се изразяват в справка в съответната налична документация и електронни записи, преценка на възрастта на животното, проверка на животното за знаци или маркировки от предишна идентификация и прилагане на мерките, предвидени в член 17 от Регламент 262/2015/ЕС
- Когато конят не е чипиран собственика се обръща към оторизирания ветеринарен лекар, обслужващ района му, или директно към Асоциацията. По искане на собственика или ветеринарния лекар последната изпраща чип до посочения лекар или изпраща такъв за чипиране на коня и изготвяне на заявление за издаване на паспорт.
- Заявлението се попълва от собственика на коня и оторизирания ветеринарен лекар, извършил маркирането и графичното описание на коня. Стикер от чипа се залепва само на указаното в графичното описание място. В останалите места номера на транспондерасе попълва писмено. Към заявлението се прикрепя един брой стикер за залепване в паспорта.
3.Попълненото заявление за издаване на паспорт се изпраща на адреса на Асоциацията или до поискване на името на Председателя с куриерска фирма до офиса й в гр. Стара Загора след предварително съгласуване с Асоциацията.
4.Асоциацията издава паспорта на коня от посоченото заявление, като служителят й прикрепя цветно копие на графичното описание от зявлението, а оригинала на последното остава в архива на Асоциацията.
5.Съгласно изискванията на чл. 8, ал. 1 от Закона за Животновъството Развъдната организация извършва развъдна дейност с животни, собственост на нейните членове. Следователно всеки собственик на кон от породата не може да получи услуга от Асоциация „Български спортен кон” докато не стане неин член.
Кандидатстването за члество се извършва съгласно чл. 11 от Устава на Асоциация „Български спортен кон”, даден в съответния раздел на настоящия сайт. Примерното заявление за членство е приложено. Годишния членски внос е в размер на 50 лв.
- Цената за издаване на паспорт до навършване на една година на коня е 40 лв., след тази възраст, както и издаването на дубликат на изгубен документ се заплаща 50 лв. Когато собственика прилага стар паспорт (не отговарящ на изискванията на регламент 262/2015/ЕС)за замяна с нов цената на услугата е 30 лв.
- За издаване на паспорт в заявлението задължително се попълва номера на животновъдния обект (обекта с епизоотично значение – ОЕЗ). В случай, че собственика не си е регистрирал местодомуването на коня като ОЕЗ, той следва да се обърне към Официалния ветеринарен лекар, отговарящ за района. БАБХ е предвидила безплатна процедура за вписване на ОЕЗ във ВетИС (ветеринарната информационна система) когато обекта е малка конюшня, която не може да бъде регистрирана съгласно изискванията чл. 138 от ЗВМД. Образец от прието от БАБХ заявление за регистрация на ОЕЗ е приложен. След извършване на регистрацията на ОЕЗ, БАБХ издава удостоверение за вписване на животновъдния обект във ВетИС, образец от което също е приложен.
- След издаване на паспорта Асоциацията въвежда данните на коня във ВетИС.
Издаване на паспорт (ДУБЛИКАТ)
Процедура за издаване на Дубликат на паспорт на кон.
- Съгласно разпоредбите на гл. VI, чл. 29 параграф 1 от Регламент 262/2015/ЕС когато оригиналът на идентификационния документ е изгубен, но самоличността на еднокопитното животно може да бъде установена най вече чрез кода, предаван от транспондера, или чрез алтернативен метод за удостоверяване на самоличността, органът издател, както е посочено в член 5, параграф 1, издава дубликат на идентификационния документ, в съответсвие с чл. 29 от Регламента, който се споменава уникалният доживотен номер, като обозначава ясно документа като такъв („дубликат на идентификационен документ“).
В такива случаи еднокопитното се класифицира в раздел II от част II на дубликата на идентификационния документ като непредназначено за клане с цел човешка консумация.
Данни относно издадения дубликат на идентификационния документ и класификацията на еднокопитното животно в раздел II от него се вписват чрез позоваване на уникалния доживотен номер във ВетИС.
- Дубликат се издава и при неспазване на чл.12 от Регламент 262/2015/ЕС – по-късно от 12 месеца след датата на раждане и във всички случаи при напускане постоянно на стопанството на раждане преди 12 месечна възраст.
- Заявлението се попълва от собственика на коня и оторизирания ветеринарен лекар, идентифицирал коня.
- В случаите, когато се налага да бъде издаден дубликат на паспорт, на кон, който е изнесен от страната следва да се изпрати в Асоциацията графично описание на коня (вкл. номер на микрочип), направено от ветеринарен лекар в страната, където се намира коня, както и проба косми за ДНК анализ.
- Цената на дубликата на паспорта е 50 лв.
Издаване на заместващ документ
- Съгласно разпоредбите на чл. 32 от Регламент 262/2015/ЕС когато оригиналът на идентификационния документ е изгубен, но самоличността на еднокопитното животно НЕ МОЖЕ да бъде установена, органът издател, както е посочено в член 5, параграф 1, издава идентификационен документ заместващ оригиналният идентификационен документ, в съответсвие с чл. 32 от Регламента, в който се посочва новия уникален доживотен номер, съответстващ на записа в базата данни при издаването на посочения идентификационен документ, заместващ оригинала, като обозначава ясно документа като такъв („идентификационен документ, заместващ оригинала“).
В такива случаи еднокопитното се класифицира в раздел II от част II на идентификационния документ, заместващ оригинала, като непредназначено за клане с цел консумация от човека.
Промяна на собственост
В съотвествие с разпоредбите на Регламент 262/2015/ЕС всяка промяна върху собствеността на коня следва да бъде регистрирана в документа му за идентификация (в паспорта му) при следните условия:
- При смяна на собственика паспортът незабавно се връща в Асоциация, като се съобщават името и адреса на новия собственик, за регистрация и предаване на паспорта на последния.
- Предвид изискванията на Закона за Животновъдството регистрацията на новия собственик в паспорта на коня може да бъде извършена само ако той е член на Асоциацията.
- Ако има повече от един собственик или конят е собственост на дружество, името на лицето, което отговаря за коня, се вписва в паспорта заедно с неговата националност. Ако собствениците са от различни страни, те сами определят националността на коня.
- Когато FEI одобри отдаването под наем на кон от страна на националната федерация по конен спорт, информацията за тези операции се записва от Асоциацията.
- Едновременно с регистрацията на промяната на собствеността върху коня Асоциацията отразява промяната във ВетИС.
Често задавани въпроси
Колко струва издаването на паспорт?
- Цената за издаване на паспорт до навършване на една година на коня е 40 лв.
- След едногодишна възраст 50 лв.
- Издаването на дубликат на изгубен документ 50 лв.
Как мога да разбера кой е номера на обекта с епизоотично значение (ОИЗ)?
- Цената за издаване на паспорт до навършване на една година на коня е 40 лв.
- След едногодишна възраст 50 лв.
- Издаването на дубликат на изгубен документ 50 лв.
Какво е ВетИС?
- Цената за издаване на паспорт до навършване на една година на коня е 40 лв.
- След едногодишна възраст 50 лв.
- Издаването на дубликат на изгубен документ 50 лв.
Кой въвежда коня във ВетИС след издаване на паспорта?
След издаване на паспорта Асоциацията въвежда данните на коня във ВетИС